Mam domenę, ale czy mam też prawo do nazwy?

Mam domenę, ale czy mam też prawo do nazwy?

 

Wybierając nazwę dla swojej firmy, wielu przedsiębiorców skupia się wyłącznie na sprawdzeniu czy jest wolna domena z nazwą, którą wybrali i jak tylko uda im się wykupić domenę, zapominają o całej sprawie. Są przekonani, że rejestrując domenę jako pierwsi mają prawo do nazwy. To przekonanie niestety wielokrotnie nie jest prawdziwe.

 

Czym jest domena?

Korzystanie z domeny internetowej, z punktu widzenia prawa jest po prostu umową, którą zawierasz, najczęściej za pośrednictwem rejestratora, z podmiotem administrującym domenami. W przypadku krajowych domen .pl jest to Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Jesteś abonentem danej domeny i możesz z niej korzystać tak długo, jak opłacasz abonament.

 

Rejestracja domeny nie daje prawa do nazwy.

Umowa o rejestrację domeny nie kreuje żadnych praw wyłączonych do jej nazwy. Nawet jeżeli korzystasz z danej domeny przez wiele lat i regularnie ją opłacasz, domena nie gwarantuje Ci prawa do nazwy. To trochę tak jak z wynajmem mieszkania, nawet jeżeli mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu przez wiele lat i regularnie opłacasz czynsz, to nie znaczy, że stajesz się właścicielem tego mieszkania.

 

Jak uzyskać prawo do nazwy?

Prawo posługiwania się nazwą zapewni Ci zarejestrowany w Urzędzie Patentowym znak towarowy. Znakiem towarowym może być każde oznaczenie nadające się do odróżniania towarów bądź usług oferowanych przez przedsiębiorców z tej samej branży. Jeżeli uzyskasz ochronę znaku słownego, będziesz mógł/ mogła chronić także nazwę swojej domeny. Rejestracja znaku towarowego i uzyskanie świadectwa ochronnego mogą zagwarantować Ci prawo używania danej nazwy na rynku. Mając prawo do znaku, tylko Ty możesz się nim posługiwać w swojej branży, dla towarów lub usług, dla których wystąpiłeś o ochronę.

Ochronę znaku towarowego uzyskujesz aż na 10 lat i możesz ją przedłużać. Zaleta posiadania znaku towarowego polega na tym, że tylko Ty możesz z niego korzystać, tak długo jak trwa jego ochrona. Będziesz mógł/ mogła sprzeciwić się używaniu przez Twojego konkurenta takiej samej domeny, ale z inną końcówką lub domeny łudząco podobnej. Jako właściciel znaku towarowego, podejmując odpowiednie kroki prawne, możesz doprowadzić do tego, że umowa o domenę zawarta z Twoim konkurentem zostanie rozwiązana.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając domenę?

Jeżeli chcesz chronić swoją domenę jako znak towarowy, pamiętaj, że wybrana przez Ciebie nazwa powinna móc wyróżnić Cię na rynku. Ochronę w Urzędzie Patentowym jako słowne znaki towarowe mogą uzyskać nazwy fantazyjne, a nie opisowe. Upewnij się, że Twoja nazwa nie kojarzy się wprost z oferowanymi przez Ciebie usługami, towarami. Gdy domena wprost wskazuje czym się zajmujesz, nie będzie dobrym znakiem towarowym.

Jeżeli sprzedajesz biżuterię i wybierzesz nazwę domeny np. biżuteria24h.pl, to przekazujesz jedynie informację, że na danej stronie internetowej można znaleźć biżuterię. Dobra nazwa powinna Cię wyróżniać na rynku od innych przedsiębiorców. Pomyśl o markach biżuterii, które znasz. Zwróć uwagę jak odróżniające i fantazyjne są ich nazwy. Żadna z nich nie nazywa się „sklep z biżuterią” albo „jubiler”, ponieważ takie opisowe nazwy nie mogą być zastrzeżone tylko dla jednego przedsiębiorcy. W efekcie, każdy przedsiębiorca ma prawo korzystać z nazwy opisowej. Dlatego też, Urząd Patentowy zapewne odmówi rejestracji na Twoją rzecz nazwy opisowej. Jeżeli zdecydujesz się na domenę z opisową nazwą, np. biżuteria24h.pl, nie będziesz mógł/ mogła jej chronić jako Twój wyróżnik na rynku, przysługujący tylko Tobie znak towarowy.

Jeżeli zajmujesz się np. fotografią i chciałabyś/ chciałabyś zarejestrować znak słowny np. fotografka, e-fotograf albo twój-fotograf, to również nie uzyskasz ochrony wyłącznej w Urzędzie Patentowym. Lepiej pomyśleć o innym, bardziej fantazyjnym oznaczeniu i na bazie takiego oznaczenia budować swoją markę.

Korzystając z opisowej domeny, może okazać się, że poświecisz środki finansowe na promocję swojej nazwy, strony internetowej, a konkurencja i tak będzie mogła wykupić podobną do Twojej domenę i oferować tam swoje towary albo usługi.

Pamiętaj, że nikt nie poinformuje Cię, że podobna domena została zarejestrowana. Rejestrator domen nie weryfikuje prawa do nazwy, dlatego może okazać się, że nawet jeżeli wykupiłeś/ wykupiłaś  domenę, inna osoba może mieć łudząco podobną domenę. Bez posiadania praw do słownego znaku towarowego, możesz próbować się temu przeciwstawić, udowadniając, że swoją działalność prowadziłeś/ prowadziłaś na rynku jako pierwsza, ale nie będzie to łatwe. Będziesz potrzebował/ potrzebowała solidnych dowodów swojej aktywnej działalności na rynku, jej zakresu geograficznego i czasu używania danej nazwy, aby wykazać nieuczciwość swojego konkurenta.

  

Jakie kroki możesz podjąć?  

Pamiętaj, że rejestrator domen nie sprawdza czy przysługuje Ci prawo posługiwania się daną nazwą. Tak samo, przy zakładaniu firmy w CEiDG albo przy rejestracji nazwy spółki, żaden urzędnik nie sprawdza czy masz prawo do nazwy albo czy Twoja nazwa nie narusza praw. To Ty powinieneś/ powinnaś zadbać o to, aby nie naruszać praw innych osób.

 

Co warto zrobić?

  • sprawdź w bazie CEiDG oraz KRS czy ktoś nie używa już kolizyjnej nazwy firmy;

  • sprawdź w bazie znaków towarowych czy nie zostały zarejestrowane znaki identyczne lub łudząco podobne do Twojej nazwy;

  • oceń czy wybrana przez Ciebie nazwa może zostać zarejestrowana jako słowny znak towarowy, tzn. czy nadaje się do odróżniania Twoich towarów i usług na rynku, czy nie jest opisowa i czy mogłaby uzyskać ochronę;

  • zgłoś znak towarowy do ochrony w Urzędzie Patentowym i korzystaj z pierwszeństwa do nazwy dla wybranych przez Ciebie towarów i usług;


O autorce:

Justyna Alchimionek

Ekspertka w ochronie praw własności intelektualnej, własności przemysłowej i nowych technologii. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w doradzaniu klientom jak najlepiej chronić ich marki, produkty oraz innowacyjne rozwiązania na rynku. Prowadzi szkolenia dla przedsiębiorców, branży kreatywnej. Współpracuje z parkami naukowo-technologicznymi.

Jest partnerem w Kancelarii SK+ Siekierzyński Kochlewski. Należy do Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Izby Rzeczników Patentowych.

Mam dla Ciebie ważną wiadomość!

Wystartowała nowa platforma SUBSKRYPCYJNA

>> SPRAWDŹ OFERTĘ JUŻ OD 497 zł MIESIĘCZNIE!<<


Budujesz biznes online? 

Te kursy pomogą Ci dotrzeć z nim dalej:

  • Jak Architekt Porządku zbudowała Instagramowe imperium i współpracowała z influencerami? Dowiesz się z "Biznes bez Tabu – Architekt Porządku – wywiad z Agnieszką Witkowską",  zajrzyj TUTAJ po więcej;

  • Jak stworzyć mocną osobistą markę online? Opowie Ci o tym Kamila w nagranym webinarium Jak zbudować swoją personalną markę w świecie online?”, szczegóły znajdują się TUTAJ;

  • Boisz się mówić do kamery? Z nami to przełam! Zacznij mówić do kamery” – kurs online – Agata Koman i Kamila Rowińska, więcej znajdziesz TUTAJ.


KULISY BIZNESU — TO MOŻE CI POMÓC:

PLAYLISTA WSZYSTKICH KULIS BIZNESU ▶ KLIKNIJ TUTAJ

ZOBACZ POWER PONIEDZIAŁEK "ROK ZWOLNIONYCH OBROTÓW"  ▶ KLIKNIJ TUTAJ


ABY NIE OMIJAŁY CIĘ KOLEJNE NAGRANIA

SUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ NA YouTube


1 odpowiedzi w "Mam domenę, ale czy mam też prawo do nazwy?"

  1. Dobry artykuł. Warto to wyjaśnić, bo nie każdy to rozumie do końca.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *